Yepyeni Bir Madde

Yepyeni Bir Madde

Yepyeni Bir Madde

Tüy kadar hafif deyimini ülkemizde pek çok kişi duymuştur. Fakat bu kadar hafif olarak yer alan cisimler her zaman oldukça kırılgan ve kısa zamanda kolayca bozulabilen yapıda yer almaktadır. Fakat hep Japonlardan duymuş olduğumuz keşifler bu sefer Çin Bilimler Akademisinde yer alan Şanghay Seramik Enstitüsü tarafından gerçekleştirildi. Akademi yepyeni bir maddenin bulunduğunu açıkladı.

 

Mucize Yapıtaşı

Grafen adında yer alan bir maddeden elde edilmiş olan köpüğümsü bu yepyeni madde dünya üzerinde “mucize yapıtaşı” olarak biliniyor ve moleküllerinin elmas kadar kararlı olarak yer alması ile dikkat çekiyor. Karbon atomu modelinin bal peteği örgülü yapısı sayesinde grafen, 2004 yılında Rus bilim adamları Andre Geim ile beraber Konstantin Novoselov tarafından keşfedilmişti. 2010 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen ikili bu buluş ile tanınmıştır.

 

Grafen Maddesinin Özellikleri

Grafen maddesinden oluşturulmuş olan bu köpüksü olarak yer alan madde, 1 cm kareye 1 tondan daha fazla darbe durumlarına karşı en iyi şekilde dayanabilmektedir. Bu madde ile yapılabilecek bir giysi sayesinde dünyanın en derin yeri olarak bilinen Mariana Çukuruna sorunsuz bir şekilde gidebilirsiniz. Bununla birlikte boyutunun %5’ine kadar küçülen cihaz elastik yapısı ile beraber tekrar eski haline dönebilmekte ve binlerce kez tekrarlansa bile hiçbir şekilde deforme olmuyor.

 

Oldukça Dayanıklı Bir Madde

 Isı durumlarına karşı da önemli ölçüde dayanıklı olarak yer alan bu yeni madde, füze, roket veya bomba gibi ağır yıkım yaratabilecek askeri olarak yer alan mühimmatlardan gelebilecek olan darbeyi emmesi için tankların ve zırhlı araçların içinde, askerler için yer alan özel zırhlar üretilmesinde kullanılabileceğine dikkat çekiliyor. Bununla beraber araştırma ve uzay bilimleri içerisinde yer alabilecek bu madde gelecekte çok önemli bir yer tutabilecek.

 

 

 

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?