Windows 10

Windows 10

Windows 10

Bu sezonun Temmuz ayı içerisinde Microsoft, yeni piyasaya süreceği Windows 10 işletim sistemini yayınladığı tarihten bu yana görüşülmeye devam eden tartışmanın ana konusu yeni işletim sisteminin bilgisayarlar üzerinde yer alan güvenliği oldu. Dünya üzerinde birçok kullanıcı piyasaya sürülen yeni işletim sistemi ile Microsoft’un veri toplama faaliyetleri konusunda sürekli olarak endişe duyuyordu. Bugün Microsoft’tan konuyla ilgili dünya kamuoyuna detaylı bir açıklama geldi.

 

Veri Şifreleme Sorunu

Microsoft Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Terry Myerson internet üzerinden resmi bir açıklama yaparak işletim sistemi hakkında tüm gerçeği ortaya döktü. Terry Myerson Microsoft firmasının hiçbir casusluk faaliyeti içinde bulunmadığını sistem üzerinden toplanan bazı verilerin şifrelenmiş olarak kendi sunucularında barındırıldığını kamuoyuna açıkladı. Bununla beraber Myerson, şirketin sistem içerisinde kullanıcıyı tanımlamak adına her anlamda kullanılabilir durumda yer alacak herhangi bir bilgi toplamadıklarını savunmaya devam etti.

 

Resmi Açıklama Geldi

Terry Myerson Microsoft firmasının hangi tür veri türlerini topladığını da habercilerle paylaştı. Söz konusu veri toplama faaliyetleri ilk kez cihazların kimliği, güvenlik ve şirket konusunda her anlamda gerekli olan bilgisayar hata konusunda yer alan raporları türlerinden oluşuyor. Bununla beraber Windows 10 işletim sisteminde bireysel kullanıcı deneyimini daha fazla artırmak amacıyla kullanıcının bu konuda ilgi ve alışkanlıklarına dair veri toplama olarak yer aldığı belirtildi.

 

Şikayetlere Cevap Veriliyor

 Şirket kullanıcılara her zaman hedefli reklam sunabilmek adına ne olursa olsun Windows 10 işletim sistemi veya başka şekilde yer alan Microsoft yazılımlarının sırasıyla e-posta mesajları veya dosyaların içeriğinin tam olarak taranmadığı vurgulandı. Bununla beraber Microsoft’un şikayete tam olarak cevap vermeye devam ediyor. Fakat Microsoft’un Windows 10’da yer alan kullanıcı gizliliği ile yaptığı açıklama ile beraber kullanıcılar tarafından ne kadar kabul görüleceği merak ediliyor.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?