Web Tasarımında Html Kodlama

Web Tasarımında Html Kodlama

Html kodlama dili web sayfalarının bel kemiğidir de diyebiliriz. Web tasarımı sayfalarında kullanılan basit bir kodlama yapısı bulunan bu kodlama dili her ne kadar basit bir kodlama diline sahip olsa da ilk defa öğrenecek olanlar için ilk etap da zor gelebilir. Fakat bu kodlama dilini öğrendikten sonra diğer kodlama dillerinde daha az zorluk çekeceksiniz. Html kodları bir metin belgesine yazılarak siteye aktarılır. Bu kodlama dili metinlerin ve resimlerin site üzerinde hangi şekilde yerleşeceğini belirleyen bir kodlama türüdür. Örneğin bir resmin site üzerinde hangi köşede durmasını istiyorsanız ayarlayabilir resmin boyutunu azaltıp artırabilir ve birçok özellik uygulayabilirsiniz.

Html Ne İşe Yarar?

Html basit kodlar ile oluşan basit bir yapıya sahip olan bir kodlama dilidir. Html ne işe yarar? Diye soracak olursanız eğer html dili web tasarımında sayfaları düzenleme amaçlı kullanılmaktadır. Diğer kodlama dillerinden ayıran özelliği ise bu dilin görsel bir düzenleme amaçlı kullanılmasıdır. Html dili ili büyük-küçük yazılar yazılabilir, yazılara renkler verilebilir, resimlere link eklenebilir. Bunlar gibi basit özelliklere sahip olan bir kodlama dilidir ancak bu işi yeni öğreniyorsanız ilk önce bu kodlama dilinin öğrenilmesi sizler için en uygun seçenek olacaktır. Her ne kadar kolay bir kodlama dili olarak gözükse de web sayfalarının olmazsa olmazı da diyebiliriz.

Html Editörleri

Yazdığınız html kodlarınızı sitenize yükleyerek hatalı kodları site üzerinden tespit etmek hem zahmetli hem de zaman alacaktır. Bunun için kodlarınızı yazdıktan sonra mutlaka html editörünü denemelisiniz. Html editörüne yapıştırılan kodlar hemen yan taraftan kontrol edilebilir. Bu editörleri sitelerden bulmanız mümkün fakat hem programları daha iyi tanımanız hem de kodların hatalarını en iyi şekilde görmek için bazı programlardan yararlanmanızda da fayda var. Html editörlerinden birisi olan ve html ve web tasarımları için en çok kullanılan programlardan birisi olan Dreamweaver. Nvu da bir html editör programıdır. Açık kaynak kod yapısına sahiptir. Ace Html programı bir site yöneticisi için çok faydalı bir programdır. Bu gibi birçok editör programlarını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?