Web Tasarımında Grafik Nedir?

Web Tasarımında Grafik Nedir?

Web Tasarımında Grafik Nedir

Grafik tasarımı akılda kalıcı bir şekilde yapılmalıdır. Yapılan tasarımlar herhangi bir hizmet veya ürünü tanıtmak için tasarlanır. Görsel açıdan hoş bir yapıya sahip olarak tasarlanmalıdır. Bu tasarımlar da baskı, hareketli filmler ve animasyon içeriklerini içerisinde barındırmalıdır. Web tasarımında grafik tasarım nedir? diye düşünüyorsanız aslında grafik tasarımı demiş olduğumuz tasarım ürünü bir çok alanda kullanılmaktadır. Mesela kitaplarda, sinemalarda, ürünlerin ambalaj kutularında, televizyonlarda vs. birçok alanda da web tasarımından faydalanılmaktadır. Eğer ki bir iyi bir grafik tasarımcısı olmak istiyorsanız ilk sahip olmanız gereken yetenek iyi bir hayal gücüdür. Hayal gücünüz ile türeteceğiniz logolar tasarım yapacağınız siteler için ilgi odağı olacaktır.

Grafik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Grafik tasarımının önemi siteler açısından olmak ile birlikte hayatımızın birçok alanında da bizlere görsel zevk sunmaktadır. Peki, bir grafik tasarımı nasıl yapılır? Diyorsanız bu konuda da uzun araştırmalar yapmanız gerekebilir. Çünkü grafik tasarımı renk tonlamaları, ölçü ve orantıya dayanan bir sistemdir. Bu gibi detaylara dikkat edilmelidir. Bu detaylar yapılan tasarımın düzgünlüğü ve görsel açıdan bakıldığında yapılan tasarıma bakan kişilerin dikkatini çekmelidir. Programlar sayesinde çizimler ve ölçüler her ne kadar kolay bir hale gelse de sanal ortamda da bu detaylar önemlidir. Çizilen tasarımın ölçülerinin biri biri ile uyuşmaması, yapılan tonlamanın ilgi çekmemesi gibi sorunlarda tasarım yapan kişiler için en önemli detaylardan yalnızca bir kaçıdır.

Grafik Tasarımı İçin Kullanılan Programlar

Grafik tasarımları artık gelişen ve değişen teknoloji sayesinde her ne kadar kolay bir hale gelmiş gibi gözükse de uzun zaman ve emek sarf ederek öğrenilen bir tasarım türüdür diyebilirim. Grafik tasarımı için kullanılan programları da sizlere kısaca anlatayım. Adobe Illısturator programı ile vektörel çizgiler atabilirsiniz. Bu gibi çizim özelliklerine sahip olan bir programdır.En önemli özelliği ise baskı grafiğidir.Bu özelliği ile çok önemli yer sahibi olan bu program da ücretsiz kullanıcılara sunulmuştur.Bir diğer programımız Adobe Photoshop gelişmiş bir resim düzenleme programıdır.Grafik tasarımının vazgeçilmezi haline gelmiş bir programdır.Adobe Fireworks  grafik işleme için yapılmış bir resim düzenleme programıdır.Adobe Photoshop gibi gelişmiş bir program değildir bu yüzden karmaşık olan resimleri düzenlerken sorun yaşamanız mümkün.Bunlar gibi bir çok ücretsiz program kullanılmaktadır tabi ki de bu programları seçerken en iyi olanlarını tercih etmenizde de fayda var.

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?