Web Sayfalarında Php Kodlama

Web Sayfalarında Php Kodlama

Php sunucu tarafında çalışan bir dildir. Php aslında dilimizde “Kişisel Sayfalar” anlamına geliyor.Bu programlama dili Linux, Unix gibi büyük işletim sistemlerinde kullanılmaktadır.Php dili profesyonel bir web tasarımı dildir.Yani aslında büyük işler için kullanılan bir dildir. Html kodlarının içine gömülerek uygulanır. Normalde basit sayfalar html kodlarıyla yapılabilir fakat bu kodlama büyük ve geliştirilmiş sayfalarda yetersiz kalacağı için Php kodlama diline başvurulur. Php kodlarını çoğu büyük sayfalarda görmek mümkün. Örneğin facebook, wikipedia gibi sayfalarda da en çok tercih edilen kodlama dilidir. Bu kodlama dili diğer dillere göre daha zordur. Fakat imkansız değildir. Php de kullanılan veritabanı genellikle MySql dir.

Neden Php?

Php farklı alanlarda çalışabilmektedir. Mesela Windows, Unix, Linux vs. gibi birçok alanda. Bu programlama dili çoğu sunucu ile uyumludur. IIS, etc, Apache gibi. En büyük artısı ise hem ücretsiz bir programdır hem de çok büyük bir kütüphanesi ile bizlere yardımcı olan bir programlama dilidir. Bu programlama dili basit bir dildir. Fakat bu dili öğrenmeden önce HTML/XHTML ve JAVASCRİPT programlama dillerini de önceden bilmeniz bu dili öğrenmeniz de daha kolaylık sağlayacaktır. Peki, neden php? Diyecek olursanız eğer bu programla dili açık kaynak kodludur, güvenilirdir ve kodlaması kolay olmasına rağmen çok gelişmiş kodlama yapısına sahiptir.

Php İçin Hangi Programlar Kullanılmalı

Php dilini öğrenmek ve geliştirmek adına da sizlere yardımcı olacak birkaç tane program bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde yine yazmış olduğunuz kodlarınızı sitenize aktarabilmeniz de mümkün. Peki, php için hangi programlar kullanılmalıdır? MySQL bu program internet ortamında en çok kullanılan popülerleşmiş açık kaynak kodlu bir veritabanı yazılımıdır. Apache sunucu programı ise kısaca anlatmak gerekir ise bir php derleyicisidir de diyebiliriz. Filezilla programı ise yazılan kodlar bir metin veya o metinlerden bir dosya haline getirilerek sunucuya yani sitenize aktarmanızda kolaylık sağlar. PhpMyAdmin programımız ile tablolar oluşturabilir, kullanıcı tanımlayabilir, veritabanı açabiliriz ve metin dosyasından SQL okutturarak çalıştırabiliriz. Birçok özelliğe sahip bu programlar ile hem kendinizi geliştirebilir hem de web tasarımı ile sitelerinizde kullanabilirsiniz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?