Teknoloji Devamlı Gelişiyor

Teknoloji Devamlı Gelişiyor

Teknoloji Devamlı Gelişiyor

İnsanlar günümüzde her ne kadar gelişmiş durumda bulunsa da şu zamana kadar üretilen hiçbir yapı veya makine koşulları doğada yer almakta olan yapıların yerini tam anlamıyla bulunabilecek kadar gelişmiş olarak işlemiyor. Bunu durumu gören ve bunun tam olarak doğruluğunu bilecek halde yer alan insanlar, uzun yıllardan beri gerçekleştirdikleri icatların sistemleri için her anlamda doğadan kopya çekmeye devam ediyor.

 

Yepyeni Bir Robot Üretiliyor

Rusya’da yer alan Immanuel Kant Baltic Federal University‘de görevli olarak yer alan bir takım bilim insanı, görünüş ve boyut olarak tam anlamı ile hamam böceğine oldukça benzeyen bir robot üretebilmektedir. Bilim insanları her anlamda bu robotun tasarımı için hamam böceklerinin yer aldığı mükemmel hareket mekanizmasını tam olarak koyabilmişler. Bununla beraber böcek gibi küçük ve sessiz olarak yer alan bir canlının özelliklerini de çok daha farklı amaçlarla kullanmayı hedeflediler.

 

Böcek Robotun Fiyatı

Aleksey Belousov adında bir genç araştırmacı tarafından geliştirmede yer alan üretim ekibi, bu robotun genel olarak bir hamam böceğinin hareketlerini tam olarak taklit etmesi adına büyük bir çalışma gerçekleştirdi. Böcek gibi yürüme işlevini yapabilen ve antenlerini oynatabilen bu robotun sadece bacaklarının tam olarak çalışmasını sağlayan mekanizmanın değeri ise günümüzde tam 9000 dolara satılıyor.

 

Robotun Özellikleri

 22500 dolar bütçe ayırılarak üretilen bu yenilikçi robotlar, hareketleri bakımından her anlamda hamam böceklerine benzemelerinin yanı sıra üretilen robot böceklerde yer alan dış iskelete benzeyen bir kaplamaya sistemine sahip olarak bulunuyor. Bu sayede robot, yukarıdan bakıldığı zaman tamamen hamam böceğini yansıtıyor. Robotun tam olarak boyu 10 cm olarak yer alıyor. Gerçek hamam böceklerinden genel olarak yaklaşık 2-3 cm uzun olarak bulunuyor. Bununla beraber robot, saniyede 30 cm hızla kolayca hareket edebiliyor.

 

 

 

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?