Linuxta Google Drive Kullanmak

Linuxta Google Drive Kullanmak

Google 7 ay önce , GoogleDrive’ı duyurduğu zaman Linux desteği konusunda söz vermişti . Aradan belli bir süre geçti ve geçtiğimiz Temmuz bu sözünü tekrarladı . Fakat hâla herhangi bir resmi destek gözükmüyor .

Eğer Linux sisteminizde Google Drive kullanmak isterseniz iki seçeneğiniz var . Fakat ikisi de gayriresmi , yine de resmi desteği bekleyene kadar kullanılabilir seçenekler olduğunu varsayıyoruz .

– Insync –

Insync ; Linux,Windows ve Mac destekli olan Google Drive senkronizasyon aracıdır . Resmi Google Drive’da bulunmayan birkaç özellik bile mevcuttur . Örneğin ; çevrimdışı kullanıcılar için Google Docs Dokümanlarını Açık Döküman olarak indirebilir .

Insync , açık kaynak kodlarının tamamlanmış hâlinin özelliklerini barındırmakla birlikte , Google Drive’ın resmi kullanımından daha fazla özellik içerir . Şu anki kullanımı ücretsiz olmasına rağmen , beta sürümden çıktıktan sonra ücretli olacağı bilinmekte . Umuyoruz ki bu olana kadar , Google Drive Linux için resmi desteğini sağlar .

Insync’i bu adresten indirebilirsiniz . İndirdikten sonra kurulum işlemi basitçe yapabilirsiniz . Kurulumun ardından , Insync panelinize otomatik olarak yerleşir ve Google Drive’ı da sisteme senkronize eder .

Google Drive dosyalarına , Ana Dosyalarda bulunan Insync Dosyalarının içinden erişebilirsiniz . Insync kullanımı , birazdan anlatacağım Grive -açık kaynak- kullanıma göre daha kolay ve düzenli bir yöntemdir . [BLUR]Fakat malesef bedava kullanımı süresiz değil .

– Grive –

Grive , açık kaynak Google Drive senkronizasyon aracıdır . İki türlü senkronizeyi destekleyen bu sistemin ne yazık ki bazı kısıtlamaları var . Yapılan değişiklikleri takip edememesi ve arka planda otomatik olarak çalışmaması bu gibi kısıtlamalardan . Bu yüzden Terminal’de manuel olarak senkronize etmek zorundasınız . Ayrıca Google dökümanları,elektronik tabloları ve diğer Google Docs dosyalarını senkronize edememesi de ayrı bir dezavantaj .

Grive’ı kullanmak için Google Drive hesabınızla birlikte Grive komutlarını çalıştırmalısınız . Komutları çalıştırmanızın ardından ; yeni dosyalar sisteminize eklenmiş olacak , en son versiyonlar güncellenecek ve silinen dosyalar da çöp kutusuna taşınacak . Daha sonra tekrar senkronize işlemi yapmak isterseniz , Grive komutlarını tekrar çalıştırmanız gerekiyor .

Grive’ı Ubuntu’da kullanmak için , Terminal’de yükleme yapmanız ve aşağıdaki komutları çalıştırmanız gerekiyor .

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install grive

Alttaki komutla yeni bir dosya oluşturun .

mkdir ~/grive

Grive dizinini değiştirin.

cd ~/grive

Google Drive hesabınızla birlikte doğrulamak için aşağıdaki komutu kullanın .

grive –a

Terminalde çıkan adresi , tarayıcınızın adres kısmına kopyalayıp giriş yapın . Doğrulama kodunu bu adresten alacaksınız . Bu kodu , Terminal’de size sorulan doğrulama kod kısmına girin . Bunu yaptıktan sonra Grive ilk senkronizasyonunu tamamlamış olacak .

Google Drive’ı ileride tekrar senkronize etmek isterseniz aşağıdaki komutları çalıştırın .

cd ~/grive

grive

– İptal Etmek –

İleri bir zamanda Insync ya da Grive’ı kullanmak istemezseniz , bu adrese girerek hesabınıza olan erişimleri durdurabilirsiniz . Ayrıca bu adresi kullanarak , diğer uygulamalar ve websitelerinin erişimini de ayarlayabilirsiniz .

Kaynak 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?