Korsanlık mı,Yoksa Tedbirsizlik mi ?

Korsanlık mı,Yoksa Tedbirsizlik mi ?

Merhabalar,
Son bi kaç aydır ülke gündeminde  yoğun bir şekilde “Siber Güvenlik” meselesi yer almakta.. Her gün gazeteler de televizyonlarda bununla alakalı bi haber muhakkak gözünüze çarpar. İyi de neden bu zamana kadar bi adım bile atılmazken,bi anda bu olay gündem yaratmaya başladı.

Son 3 yılı hesaba katmadan konusmak gerekirse,2010 yılına kadar bu ülkedeki özellikle resmi kurumların siteleri çok güvenliydi de son bir kaç yıldır mı zaafiyetler çoğaldı,yoksa son bi kaç yılda yaşananlardan ders alınıp önlem alma gereksinimine mi girdiler bunun cevabını bulmak önemli.

2008’de Başbakanlık sitesi hacklendiği zaman ya da bu ülkede yılda on binlerce belkide yüzbinlerce “gov.tr”  uzantılı site hacklenirken hiçbirşey yapılmazken ard arda gelen DDos saldırıları mı böyle bi birime ihtiyacımız olduğunu hatırlattı bize.  Aslına bakarsanız ben bu olayların hack olarak adlandırılmasına bile kızıyorum. Çünkü yaşanan bu olayların büyük bi kısmında hacking faaliyetleri yok,korsanlık yok. Siz evinizin kapısına şifreli bi kilit bıraksanız,o şifreyi 123456 yapar mıydınız ?. Yapmazdınız,çünkü hırsızlar kolaylıkla evinize girebilirdi .. Peki neden server şifrelerinizi 123456 yaptınız,neden websitelerine panel bırakıp bypass gibi klasikleşmiş bi yöntemle paneli erişime açtınız,neden mail şifreleriniz bile bu kadar basit algoritmalardan oluşuyor bunu sorarım işte..Aslında siz kendi kendinizi hacklediniz de farkında değilsiniz.

Bir çok kez ben kendi adıma,sayısını dahi hatırlayamadığım mailler  gönderdim resmi kurumlara. Yaptığım çalışmalarda gözüme çarpan dikkat edilmesi gereken hususları belirttim,ama biliyor musunuz nadirdir teşekkür maili geldiği. Ya görmezden gelirler bi bakarsınız hacklenmişler yada tehdit ederler (dava acacağız diye) . Ben zarar verecek olsam mail atmaz zaten hacklerdim der güler geçerim bende.

Gel gelelim Siber Güvenlik eğitimlerine. Açıkcası ben bu eğitimlerin çok bi işe yaracağını zannetmiyorum. Çünkü ülkede o kadar bu konuda yetenekli insanlar var ki alıp onları eğitmektense hali hazırda devlet kadrosunda bulunan memurlara eğitim veriyorlarmış. Bu adamlar bunların üstesinden gelebilecek olsalardı şimdiye kadar da gelirlerdi durum bu kadar vahimleşmezdi..

Hani hep diyoruz ya Siber Güvenlik’de geç kaldık diye,bu gidişlede geç kalmaya devam edeceğiz bu çalışmalarla hiç bi yere varılmayacağını,başladıkları noktaya geri döndüklerinde onlarda anlayacaklar bizde..

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?