Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır

Bu konuda herkesin farklı düşünceleri vardır. Ben sizlere aşırı güçlü bir koruma değil her kullanıcının normal olarak sağlayabileceği bir koruma modelinden bahsedeceğim. Kimisi der kişi kendinin AV’südür. Kimisi der AV’ün kendisi virüstür. Bunlar aslında gereksizdir. Ben AV kurmayıp görev yöneticisinden yada farklı 3.parti yazılımlar ile işlemleri takip ederek saçma sapan bilindik WORM yada SPY’lar ile uğraşmak niyetinde değilim. Programlar varken neden ben uğraşayım ki?

Anti Virüs’lerden Hangisi En İyisi?

İşinde biraz sıkıntılı tarafı var olan bu programlardır. Onlarca AV & IS programı var. Bunlardan hangi Anti Virüs en iyi? Hangi Anti-Virüs’ün veritabanı en kuvvetli? Hangisinin işlevleri en iyi?  Hangi anti virüsün kullanımı en kolay? Buna benzer birçok soru var kafamızda. Lakin cevapları hiçte zor değil. Yeter ki olaylara mantıklı yaklaşalım. Birçok Antivirüs test sitesi mevcut.  Bunlar bir takım çalışmalarla Anti Virüs ve IS’leri test ederler ve bu test sonuçlarını yayınlarlar.

Anti Virüs Programları Nasıl Çalışırlar?

Anti Virüs’lerin çalışma mantığı nedir? Anti Virüs’lerin nasıl çalıştıklarını öğrenelim. Ben süslü cümlelerle zihin bulandırmayacağım. Anti Virüs’ler işlemcide sinyal bazlı olarak çalışırlar. Tarama işlemi boyunca, güvenlik yazılımı taradığı işlemleri veritabanındaki imzalar ile karşılaştırırlar. Eğer virüs olarak tanımlanan bir işlem, Anti Virüs’ün veritabanındaki imza ile eşleşiyor ise kullanıcıya bu program hakkında bir uyarı yapılır.

Anti Virüs Programları Tek Başına Yeterli Değil!

Hiçbir güvenlik yazılımı tek başına yeterli değildir. Herkes farklı iddialarda bulunabilir. Hangi Anti-Virüs en iyi? Ben en iyi Anti Virüs yazılımı Avira diyorum. Çünkü veritabanı oldukça kuvvetli bir güvenlik yazılımıdır. Bunun yanı sıra öyle bir özelliği var ki bu özellik hiçbir Anti Virüs’de yoktur.

Avira Anti Virüs’ün özellikleri:

  • Luker Filewalker
  • Gerçek Zamanlı Koruma
  • E-Posta koruması
  • Web koruması
  • Zamanlayıcı
  • ProAktif koruması
  • Rootkit koruması
  • Local decider

Anti Virüs’lerin yanına ek yazılımlar kurmalımıyız? Avira’nın yanına ek olarak farklı bir güvenlik yazılımı da kurabilirsiniz. Örneğin bilgisayar Anti Malwarebytes sağlam bir ek yazılımdır. Bunun yanı sıra çeşitli ek yazılımlar ile Anti Virüs yazılımınıza destek sağlayarak oldukça sağlam bir güvenlik kalkanı oluşturmuş olursunuz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Malazgirt Meydan Muharebesi kaç yılında yapıldı ?